Poučení pro pacienty se snímacím rovnátkem 

Snímací aparátek je zařízení, které vede zuby, svaly a klouby do správné polohy. Aby rovnátko správně fungovalo, je potřeba ho nosit co nejdelší část dne (zejména odpoledne) a celou noc. Pokud rovnátko v ústech není, působí v nich všechny síly, které zuby posunují do špatné pozice. To znamená, že pokud má dítě rovnátko v ústech 12 hodin a dalších 12 hodin ne, tak jsou dobré a špatné síly v rovnováze a výrazné zlepšení čekat nemůžeme. Na každé sjednané kontrole u ortodontisty, která by měla být ve dvouměsíčních intervalech, by měli být rodiče informováni o průběhu léčby a dohlížet na dodržování základních pravidel:


 

1. nošení aparátku dle doporučení ortodontisty

2. ddodržovat základní hygienické návyky

3. pokud není aparátek v ústech, uložit jej do krabičky (pozor na psy)

4. při poškození nebo pokud aparátek nesedí, sjednat si další co nejbližší termín kontroly.

5. opravu aparátku hradí zdravotní pojišťovna

6. ztrátu aparátku si hradí pacient v plné vyši

7. v případě nemoci nebo nevyhovujícího termínu si sjednejte nový termín zavčas

8. nelze-li dodržet termín z naší strany, budete o tom včas informovaní telefonicky nebo písemně ( aktualizujte proto,prosím, svá telef.čísla)


 

Údržba snímacího aparátu:

Rovnátko čistíme zubním kartáčkem a běžnou zubní pastou pod tekoucí vodou, nejlépe ráno při běžné hygieně. Jednou za měsíc je možné aparátek naložit na několik hodin do roztoku octa nebo prostředku na čištění protéz. Je-li na rovnátku kovový šroubek, je vhodné ho po očištění jednou za 2 měsíce prokápnout stolním olejem.

Před vložením rovnátka do úst ho opláchneme vodou.

Rovnátko před jídlem vyndáváme z úst. Do úst ho vracíme až po vyčištění zubů. Nevyčištěné zuby se pod rovnátkem mohou kazit.